Ben, Öteki ve Ötesi, Sona Ermek, Fareler ve İnsanlar

Ben, Öteki ve Ötesi

İbrahim Kalın

64278_1471472324


“Ben, Öteki ve Ötesi – İslam ve Batı İlişkileri Tarihine Giriş” Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın son kitabı. Yazarın akademik arka planı ve çalışmalarının yanı sıra bürokratik görevleri, kamudaki pozisyonu ve içinde yer aldığı uluslararası projeler göz önüne alındığında kendisinden beklediğimiz ve özel ilgiyi hak eden bir kitap.

İbrahim Kalın bir röportajında bu kadar yoğun çalışma evresinde nasıl böyle bir yapıt ortaya koyduğu sorulduğunda müsait olduğu her yer ve zamanda okuyup yazdığını belirtir.

Daha önce yazdığı “İslam ve Batı” adlı kitabının bir nevi genişletilmiş versiyonu olan bu eserinde yazar ‘Ben’ ve ‘Öteki’ kavramlarına detaylı bir şekilde perspektif tutmuş.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki kitabın hacmi gözümüzü korkuyor gibi duruyor ama sakın bir ön yargıya kapılmayın. Yazarın dili o kadar akıcı ki sizi resmen kendine hapsediyor. O ağır tarihi malumatları kendine has üslubuyla sanki karşımızda oturmuş da bizimle sohbet ediyormuş havasında yazmış. İslam ile Batı arasındaki gelgitli duruma bizi de dahil ediyor. Akademik bir kaynak olarak ele alınan kitap sadece akademik ilgisi olanlara değil her okuyucu kitlesine hitap ediyor.

Zengin kaynakçasıyla okuyucusuna ufuk açan yazar, ‘Ben’ kavramıyla ‘Öteki’ ve ‘Ötesi’ kavramı adeta resmediliyor.

Okumaktan keyif alacağız muazzam bir kaynağa sahip olun mutlaka.

Sona Ermek
Selim İleri

9414_Xb5qp_1494522888


Edebiyatımızın yaşayan en önemli yazarlarından biri olan Selim İleri’nin otobiyografik izler taşıyan son romanı “Sona Ermek” bir yazarın yarım kalmış romanını yeniden yaşatmaya çalışırken ki süreçlerini anlatır.

Kitabı okurken kalemimin altını çizdiği cümleler kitabın adeta özeti gibi oldu.

Şunu belirtmeliyim ki Selim İleri’nin daha önce hiçbir kitabını okumadım. Ama gazete ve dergilerde yayımladığı yazıları büyük keyifle okuyordum. Artık bir kitabını okumanın zamanı gelmişti. Cumartesi Yalnızlığı’nı okumayı planlarken bu kitap yayımlandı.

İleri’nin dili gerçekten çok akıcı. Kitabı alıp bir kütüphanede kısa sürede okudum. Altı çizilecek o kadar cümle vardı ki hiç üşenmeden hepsinin altını çizdim.

Kitap bir nevi otobiyografi. Ama Selim İleri:”Anlatıcı yüzde yüz ben değilim ama otobiyografik yanı en ağır basan romanım oldu.” diyerek kitabın kendi anlatıcısının olduğunu ve bir veda kitabı olmadığını belirtiyor.

İleri’nin kitapta bahsettiği eserler ve aralarında kurduğu ilişkiler o eserleri de okuma arzusu oluşturuyor. Onları kitabında adeta kendi karakterleri haline getiriyor.

Selim İleri, roman boyunca “yazmak” eyleminin geçmişiyle, kendisiyle ve edebiyatıyla bir hesaplaşma içinde olduğunu gösteriyor.

Bir çırpıda okuyacağız ve bu süreçte keyif alacağınız iki yıllık bir emeğin ürünü.

Fareler ve İnsanlar
John Steinbeck

0000000411500-1


Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in 1937 yılında yayımlanan, büyük bunalım yıllarını anlattığı Fareler ve İnsanlar, dostluk üzerine kurulmuş en önemli eserlerinden biridir.

Yazar, insanları ve toplumda ilişkileri oldukça sade dille anlatabilmiş. Sıkmadan, olağan bir şekilde iki yakın arkadaşın çalışmak ve bunun sonucunda elde edecekleri gelir ile hayallerini gerçekleştirmek için gösterdikleri serüveni anlatıyor.

ABD’de orta öğretimde okunması zorunlu kitaplardan biri olan Fareler ve İnsanlar; zamanın değerlerini, ön yargılarını, özürlülere yaklaşımı, ırkçılığı anlatmaya çalışmış.

Birbirine zıt karakterdeki iki geçici işçinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Bunlar bana nedense bana Karagöz(Lennie) ve Hacivat’ı(George) anımsattı.

Bu küçük kitabı okurken George ve Lennie’nin arasındaki ilişkiye herkes kendince kavramlar belirleyecektir. Dostluk diyen olacak, arkadaşlık diyen olacak, çıkarcılık diyen olacak, çaresizlik diyen olacak ama kimse bir kavramda hem fikir olamayacak.

Hayal:”Gerçekleşmesi özlenen şey.” demektir. Bu özlenen şey için yani hayal edilen şey için insanlar ellerinden gelen çabayı, azmi göstermeye çalışırlar. George Milton ve Lennie Small küçük bir toprak parçası alıp orada insanca ve özgürce yaşamayı hayal ederler. Ve bunun için gereken parayı denkleştirmeye çalışırlar. Bu süreçte yazarımız insanın insanla olan ilişkilerine yer veriyor. John Steinbeck, ana karakterler arasında kurduğu dayanışma ve dostluk ilişkisiyle insanı değerlerin önemine dikkat çekiyor.

Bu kitabı bir kere değil de birkaç kere okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar

  1. Selim İleri'nin kitabı çok ilgi çekici geldi. Diğerlerini de çok iyi anlatmışsınız.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Umarım okuyup beğenirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

      Sil

Yorum Gönder