GECENİN SİYAHI

https://www.instagram.com/sertacsamur/?hl=tr

Gece, günün kararmasından günün ağarmasına dek geçen zaman aralığıymış. Gerçeğin kendini muhayyele bıraktığı bu aralıkta her şeyin üstü örtülüdür.

Bu örtü aydınlığın verdiği cesaretin de üstünü örter. Gündüzün aşıladığı cesaret aşısı muhayyel mekân olan gecede tutmaz pek.
Günün tükendiği bu saatlerde
Tüm doğa canla başla çalışıyor.

Gece vakti bu yıldızlardan inen
Ne acayip bir korkudur kim bilir?
diyen Victor Hugo'nun kastettiği yıldızlarla beraber gelen en büyük duygu; hiç kaçınılmaz ki korkudur. Ortada korkuya sebebiyet verecek elle tutulur bir şey de yoktur aslında. Buna rağmen bu his en derinden duyulmaktadır. İnsanda anlık bir ürperme verip bir anda gerçekleşen ve gelip geçen bir korku değildir hissedilen. Ortalıkta hiçbir şey yokken duyulan bu korku daha derinden gelmektedir. Ve anlık da olmadığı için süreklilik göstermektedir. Bu sebeple korkuyla anlatılmak istenen şeyi sürekli devam eden bir tedirginlik, kalpte eksik olmayan bir endişe olarak ele almak mümkündür. Bu tedirginlik ve endişe korkuyu diri tutar. Korku da kişiyi diri tutar.

Gece, elbette ki bir yere kadar vakittir. Zaman aralığıdır. Vakti gösterir. Peki, geceyi kendilerine mekân edinenlere ne diyeceksiniz? Geceden mekân mı olur hiç? Nasıl bir mekândır gece? Kimler yaşar bu mekânda? Kimlerin mekânıdır?

https://www.instagram.com/sertacsamur/?hl=tr

Dedik ya aşıyla cesaret verilmişti. Karanlığın hüküm sürdüğü yerlerde gündüzün cesaret aşısı tutmaz. Bunun için aydınlıklardan kaçanlara bir sığınma yurdudur gece. Gece karanlıktır, siyahtır, gizlenmeye ve saklanmaya, kaçışa müsait bir ortamdır. Korkusunu alıp gelen herkese bağrını açmıştır. 
"Beni dibine çeker misin kuyu!" 
diyerek dibinden kendine yer ayırtmaya çalıştığı kuyuyu benzettiği gece,  Ahmet Muhip Dıranas'ı kırmış mıdır sizce? 
"Islak geceyi örtün kalbim" 
diyerek herhalde mekânın anahtarı teslim edilip baş köşeye oturtulmuştur.

Gündüzün güneşini kısık gözleriyle görmeye tahammül edemeyenler korkunun hüküm sürdüğü gecede fal taşı gibi açarlar o titrek gözlerini. Zaten bu karanlığın tek ışığı da gözlerdir. Gözlerini kıstığın kadar huzurlu olduğun aydınlıkta, gözlerini açabildiğin kadar huzurlusundur karanlıkta.

Her gece sen girersin rüyalarıma
Her gece sen...
diyen Ümit Yaşar Oğuzcan gibi geceye muhtaç bir halde gündüzden elde edemediklerini geceden bekleyenler vardır. Geceye muhtaç olanlar bilirler ki tek sahip olabilecekleri yer gecedir. 

Âlemde gündüz gönlüme işkencedir;
Bence bayram ufukta gün bitincedir.
diyen Cahit Sıtkı Tarancı'da gündüzü adeta bir köprü gibi görür. Varılan her köprünün karşısıdır yani gecedir. O köprüden geçiş bir işkenceye dönüşür. Gece ile birlikte gelir özgürlük ve bayram. Çünkü gece asıl mekandır. Ebedi yurttur.

İçinde gizlenebildiği, adeta yok edildiği, tüm detaylarının/ayrıntılarının silindiği cazip bir mekândır siyah renkli gece. Bu bilinçli kaçışa yurt olan gece, cazibesini terk edilmişlerin tek alternatifi olmasına borçludur. 

Geceyi yurt edinenler aydınlıkta kendilerini yabancı hissetmektedir. Kalabalığa ve gündüzün/aydınlığın mecbur kıldığı bireyselliğe bir türlü alışamamanın verdiği ızdırap kalplerindedir. Geceye kaçış biraz da bu sebeptendir. 

Yorumlar

 1. Yazı kadar fotoğraflar da çok güzel... Gece her zaman daha fazla huzur vermiştir bana. Daha sessiz, yalnız ve hayallere daha yakın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman gece, sizin için de bir mekândır.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Gece hakkında ünlü yazarlardan alıntılarla da ne güzel bir derleme olmuş, emeğine, eline sağlık. Ben yazını okurken Van Gogh'un Gece Kahvesi resmini anımsadım geceleyin ışıklar beni büyüler. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece Kahvesi'ni anımsatmışım. Ne mutlu oldum.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Çok emek verilmiş bir yazı. Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kelime belli bir birikimin etkisinden çıkar. Yani emek birikim demektir.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 4. Çok güzel bir yazı.. ' Gözlerini kıstığın kadar huzurlu olduğun aydınlıkta, gözlerini açabildiğin kadar huzurlusundur karanlıkta.' altını çizdiğim yer oldu..
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Yazılar kadar resimlerde cok hoş olmuş kaleminize sağlık..

  YanıtlaSil
 6. Kahraman tazeoglu gibi kaleminiz bir an okuyunca acaba tarzimi oylemi dedim kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 7. Kalemine sağlık kardeşim çok güzel bir yazı olmuş. Bu arada resimlerde gerçekten çok hoş anı güzel yakalamışsın. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize çok sevindim. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 8. Amazing pics with amazing writing, i wish i can write like this way.
  I am following you, hope u will follow me https://clickbystyle.blogspot.in/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you so much. I'm glad you like it. I will follow you

   Sil

Yorum Gönder