PENCEREMDEN GÖRDÜKLERİM


PENCEREMDEN GÖRDÜKLERİMİnsanlar aslında yalan söylemiyor. Birçok yüze sahip olduklarından dolayı yüzler arasında geçiş yapmayı beceremiyorlar. Çünkü bütün yüzleri birbiriyle çelişiyor.


Arkanızdan “öldü” değil, “Dâr-ül-fenâdan (dünyâdan) dâr-ül- bekâya intikâl etti” dedirtin. Bu da ancak arkanızda biriktirdiklerinize bağlı.


Kendimden bahsederken aklımda kaldığı kadarını söylüyorum. Bundan dolayı kısa sürüyor kendimi anlatmam.


Önce inceden inceye yağacak yağmur, sonra kendinden geçecek. Oysa ben, bir anda seni görünce kendimden geçip daha sonra usul usul uzaklaşmıştım.


Seninle birlikteyken eylemlerimi gelecekteki amaçlarım belirliyordu. Sensiz iken ise senle olan anlarım belirliyor eylemlerimi.


Ahlâk, bireyin toplum içindeki ve kendi içindeki düzene karşı aldığı bir tedbirdir. Günümüzde sorunların sebebi, bu tedbirleri bireyin almamasıdır.


İnsan ile beşer aynı şey değil. Beşer doğar herkes ama insan olma şerefine herkes ulaşamaz.


İnsan ölümün yalnızlığına hazır hissediyor kendisini ama ölümlünün yalnızlığına hazır hissetmiyor.


Zamanın zorlu yollarında her şeyi geride bırakmayı, kendini kendinden soyutlamayı, fani olandan vazgeçip bâki olana yönelmeyi, kalbinde yanan ateşi harlamayı düstur edinmeli.


Çoğunlukla yalnızlık içinde geçen bu ruhun duygularına tanık olmak isteseydin, seni yaşama bağlayabilecek bir şeyler bulabilirdin.


Aklı karışmış, kendi kendine sorular soran ve her an dağılmaya hazır belli belirsiz bir görüntü görüyorum kendime baktığım aynada.Yorumlar

 1. Yazınızın tamamını beğendim ama en çok " insan ile beşer aynı şey değil.Beşer doğar herkes ama insan olma şerefine herkes ulaşamaz " cümlesini sevdim.
  Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Harika yazı.. kaleminize yüreğinize saglik

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık gerçekten de... Birbirinden anlamlı cümleler insanı düşündürüyor ve kendini sorgulatıyor...
  Ben en çokta;"İnsan ile beşer aynı şey değil. Beşer doğar herkes ama insan olma şerefine herkes ulaşamaz." sözünü sevdim.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder