YÜRÜYEREK KENDİNE ULAŞMAK

https://www.instagram.com/sertacsamur/?hl=tr

YÜRÜYEREK KENDİNE ULAŞMAK

Yürürken görürsünüz gökyüzünün ne kadar parlak olduğunu. Manzaranın doyumsuzluğuna yürürken varırsınız. Dağların sise bulanıp yolların sağanak yağmura gömülmesine eşlik edersiniz. Zamandan ve mekândan azade olmayı sağlar adımlarınız. Uçsuz bucaksız kırlardır adeta önünüzdeki yollar. Issız yollar sizi uzaklaştırır tek tek içinde bulunduğunuz kurallardan, koşullardan, sistemlerden.

Engin ufukların kulaklarınıza yaptığı çağrıya uymuşsunuz demektir yürürken. Dört duvarın üstünüze yaptığı baskıdan, hayatınızdaki tekrarların yıpratıcılığından kurtulmuşsunuzdur. Yürürken rüyalarınızın hayata geçtiğine tanıklık edersiniz. Gücünü fark edersiniz o muazzam doğanın.  Allak bulak olan ruhunuzun üstündeki gölgenin kalktığını ve onun sınırsız bir derinliğe sahip olduğunu görürsünüz. Attığınız her adımda ayaklarınızın altında un ufak olduğunu hissedersiniz haykırışlarınızı.
https://www.instagram.com/sertacsamur/?hl=tr
Kadim zevkleri yeniden keşfedersiniz yürürken modern zevklerden vazgeçerek. Kadim zevkler ne demek mi? Başlangıcı geçmişin derinliklerinde bulunan, zamanın başlangıcından beri içimizde yer edinen ama uyur vaziyette bulunan zevklerdir bunlar. Kalıplaşmış ve yerleşmiş düşüncelerin o sonu dipsiz kendisi kapkaranlık bataklıklarından uzaklaşırsınız yürürken.
Aynı ölçüde kayıtsız kalırsınız,  geçmiş ile geleceğin ebedi yolcuğuna.

Vazgeçişleriniz bile değişir yürürken. Daha bir içten ve samimi bir şekilde vazgeçersiniz. Sanki hiç hesap vermeyecekmiş gibi.
Karanlığın içinde acıyla kıvranan bedeninizi yürürken dağıtırsınız ve sizden uzaklaştırırsınız. Tefekküre dalmış taze ve serin sabah ışıklarının parlaklığını ancak yürürken hissedebilirsiniz.

Yaşarken biriktirdiğiniz ve nerelere koyduğunuzu bir türlü anımsayamadığınız yaprağın ucundaki yağmur damlası gibi olan anılarınızı kanlı canlı bir şekilde görmeye başlarsınız yürürken.
Ayağınızın altında ezdiğiniz yaprağın derin derin soluk alıp vermesine, sonra döne döne yere düşüp ölmesine tanık olursunuz.

Dünyayla bir anlaşmaya varırsınız yürürken. Dünyadan bir şeyleri bırakırsanız, dünyada kendini size bırakır, teslim eder. Yavaş yavaş dünyanın içinde olmaktan çıkıp dünyanın ta kendisi olursunuz. Yürürken alacağınız en büyük zevklerden biri aştığınız yamaçtan sonra göreceğiniz manzaradır. Böylece kendi manzaranızı keşfedersiniz.
https://www.instagram.com/sertacsamur/?hl=tr
Merak mı? Merak ise dönemeçte saklıdır. Görmeyi beklediği şey ulaşacağı dönemecin ardındadır.
Kış güneşinin narin soğukluğunu ve baharın serinlik vaden esintisini duyarsınız.
Ele geçirirsiniz yürüyerek doğayı mekân bellersiniz kimseye sormadan.

Yürürken değişikliğe uğradığını, hareket ettiğini göreceğiniz şey manzaranız olacaktır. Her hareket eden manzara size teslim olmuş durumdadır. Göğün altında yürürsünüz ama hissedecekleriniz hem göğün altı hem de göğün üstüdür.Geride bırakırsınız kendinizde olanları. Ayrılırsınız her adımınızda geçmişinizden. Adımlarınız arttıkça geride bıraktıklarınızla olan bağınız kopar.
Doğaya dalarsınız yürürken ve dikkatinizi ona yoğunlaştırırsınız. Yalnız olduğunuzu görürsünüz orada. Ve gördüğünüz her şeyin size ait olduğunu hissedersiniz. Ne kadar yol katederiniz o kadar şeye sahip olursunuz. Ne kadar uzağı görürseniz o kadar fazlasına sahip olursunuz.
Yürürken sessizlikle tanışacaksınız. Sessizlik, çevreyle tüm irtibatınızı kesecek. Ayaklarınızın altındaki kıpırtılar bile aranıza giremeyecek. Boğulacak bütün sesler sizin sessizliğinizi bozmamak için.

Yürümek insanı kendine ilgi duymaya, kendi huzurunu, mutluluğunu yakalamaya çağırır. Yürürken göreceksiniz ki keşfedebildiğiniz en nadide şey kendiniz olacaksınız.


SERTAÇ SAMUR

Yorumlar

 1. Yürümek iyi gelir insana. En azından bana. Kaleminize sağlık ...

  YanıtlaSil
 2. Kaleminiz kadar fotoğraflar da bir harika, elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
 3. ne kadar güzel anlatmışsınız kaleminize ve yüreğinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Sertaç. Konuyu gayet güzel işlemişsin.
  Gfc ve e-maille takip butonu olsa iyiydi. Sanırım zamanla... İyi çalışmalar oğlum. Ece ablanız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onları yapamadım sanırım. Biraz daha karıştırmam lazım oraları. :)
   Çok teşekkür ederim Ece Abla.

   Sil

Yorum Gönder